עמית יניב

" בשביל ליצור מציאות - צריך להתחיל עם חלום"

לאב דווקא

אחד על אחד

ספר לנו קצת על עצמך

עמית, בן 32, מתל אביב. בהכשרה שלי אני עו"ד בהתמחות לפלילי ומשפחה, אך לא עסקתי בזה יותר מדי זמן. הייתי הרבה שנים בקבע בתור קצין. כשהשתחררתי התחלתי ללמוד, כאשר במהלכם הבנתי שזה לא באמת מה שאני רוצה וזה לא איפה שהתשוקות והחוזקות שלי באמת נמצאות. השלמתי את מסלול הלימודים, כי היה לי חשוב לסיים את מה שהתחלתי ולקבל את הטייטל, למרות שבפועל הוא פחות בשימוש. במקביל ללימודים עשיתי לא מעט פעילויות חברתיות, יוזמות והתנדבויות – מה שגרם לי להבין שהשילוב של חברה, תרומה לבין הפעילות העסקית זה מה  שמדליק אותי, זו התשוקה האמיתית שלי. במסגרת תוכנית מנהיגות עסקית-חברתית פגשתי את השותף שלי היום (אמיר נתן), ויחד איתו ודני (גרמייז) התחלתי לעבוד על חידוש הפרויקט של לאב דווקא.

מה מהות העסק?

לאב דווקא זה אתר שהוקם כבר למעלה מעשור. הוא הוקם כאתר היכרויות בלבד, אך לאורך השנים הביא עשרות אלפי משתמשים שנרשמו לאתר ולפעילות. עם הזמן, הבנו שהוא לא בהכרח עונה רק על עניין ההיכרויות, אלא על בעיה חברתית, בעיית הבדידות שבקרב אנשים עם מוגבלות. במסגרת ההבנה הזו בנינו את האתר והמתכונת החדשה במודל של אתר פנאי והיכרויות, כאשר מרכיב הפנאי הוא בצורת כל מיני אירועים שניתן להירשם אליהם ולהתעדכן מהם באמצעות האתר, אשר בנויים משיתופי פעולה עם עמותות והמון ארגונים בתחום. ניתן להירשם מצד אחד לפעילות, כאשר לאחר מכן, אפשר באופן וירטואלי להמשיך את ההיכרות עם אותו האדם ולקבוע משהו יותר אינטימי. מלבד זה, דווקא בהקשר של הבדידות, קיימת האפשרות לחפש באתר, מעבר לבן / בת זוג, שותף לפעילות פנאי, פעילות ספורט ובעצם לייצר חיי קהילה.

איך הכל התחיל?

האתר הוקם במקור ע"י בחורה בשם אפרת עילם ז"ל, שנפטרה בקיץ האחרון. היא הקימה את הפרויקט הזה מתוך חויה אישית בנושא של דייטינג ואתרי היכרויות – אחרי שהכירה אנשים באתרים, היתה נפגשת איתם, ואז בעצם נחשפו למגבלה שלה, ההבנה במפגש שהאדם שמולך, שדיברת איתו בטלפון, הוא בעצם אדם עם מוגבלות, גרמה לאיזושהי טראומה ותחושת אי נוחות.

זה המקום שממנו היא הבינה שהיא רוצה לייצר איזושהי פלטפורמה, איזשהו מקום שיהיה אפשר לשים את המגבלה על השולחן, להוציא את הפיל הלבן הזה מהחדר ולדבר עליייך ועליי ועל מה אנחנו אוהבים לעשות. עם השנים לצערנו מצבה הבריאותי של אפשרת התדרדר. אז, אמיר (נתן) שהיה שותף שלה בזמנו, נכנס יותר לפעילות ולקידום של לאב דווקא, ויחד איתי ועם דני (גרמייז), וברגע שהבנו שאנחנו רוצים להקים את לאב דווקא מחדש, לתת לו גרסה יותר מעודכנת. זה היה תהליך ארוך שישבנו והבנו מה בעצם הצורך עליו אנחנו עונים.

למה דווקא פנאי והיכרויות?

החיבור האישי שלי זה שכשהייתי קטן, היה לי בן דוד שני ז"ל. הוא סבל מנכות פיזית והיה על כיסא גלגלים ולאורך כל חיי הצעירים, היה לי חיבור רגשי לאותו האדם. בעיסוק היומיומי שלו הוא היה מצייר באמצעות הפה, כאשר הציורים שלו תלויים אצלי עד היום בבית. המקום הזה של הפעילות והעשייה, זה מקום שאני יודע שנתן לו כוח, מקום של ביטוי, שיוויון והמון ערך לחיים.

באופן כללי יותר, אני לא מצאתי שום מקום באינטרנט שמכוון להיכרויות ופעילות פנאי שגם יהיו מונגשות. המקום החברתי לא תמיד זוכה לתשומת לב, בטח ובטח שאנחנו חוזרים לליבה של הדבר הזה, למוטיבציה שממנה התחלנו – נושא הבדידות. הדבר הישיר שמתחבר לכך זה הנושא של זוגיות והיכרויות והדבר השני זה פעילויות הפנאי וחיי חברה מעבר לשעות העבודה.

"אני מאמין" (מילוי עצמי)

שלי האישי הוא 'כבר טוב ונעשה שיהיה טוב יותר'. בעולם היזמות העסקית-חברתית, זו לטעמי צריכה להיות התרבות בארץ ובעולם. זו הדרך לתפיסתי שהחברה כולה צריכה לפעול, כי בסופו של דבר אנחנו כולם משפחה אחת גדולה והאחריות שלנו היא הדדית. אם החברה שלנו תהיה יותר שיוויונית, מקדמת, רגישה וסובלנית, גם אני באופן אישי אהנה מזה המון. אני חושב שהקונספט הזה של עסקים חברתיים הוא איזשהו תמצות של הערכים הטובים בעולם, ואפשר גם וגם, ולא להסתכל רק על עצמנו.

נקודות שבירה

תמיד יש נקודות שבירה. יזמות, גם אם היא רגילה או עסקית-חברתית, שלתפיסתי יש לה אתגרים גדולים יותר מאשר היזמות הרגילה, היא מכילה בתוכה הרבה מאוד רגעי קושי. זה לא משהו שגרם לי להרים ידיים, אלא להפך. תמיד אמרתי שכל פעם שאני מקבל לא, אני מתקרב יותר לכן.

מי קהל היעד שלכם?

אנשים מעל גיל 18 עם וללא מוגבלות יכולים להיכנס לאתר.

באילו ערוצי שיווק אתם פועלים?

שני הערוצים המרכזיים זה האתר ועמוד הפייסבוק שלנו. ערוץ נוסף, לא פחות מרכזי, זה בעצם שיתופי הפעולה שאנחנו עושים עם עמותות וארגונים. לדוגמא, חיבור עם עמותת אתגרים. כל פעילות שאנחנו עושים, מובילה אותנו לקהל יעד נוסף.

איפה אתם שואפים להיות בעוד שנה מהיום מבחינה שיווקית?

אנחנו שואפים להגיע לכמה שיותר אנשים עם וללא מוגבלות. שיכירו אותנו בעמותות ובארגונים שאנחנו עובדים איתם, ולא רק, אלא גם גופים עסקיים וחברות שאנחנו מאמינים שיש לנו ערך גדול להביא להן וכמובן לקבל מהן.

חזון

ליצור איזושהי קהילה שמתחילה מקהילה אינטרנטית וחלקה גם בפעילויות עצמן, כאשר מתוך הקהילה הזו יש את היכולת לייצר חיי חברה, ומתוך חיי החברה יצמח המקום של היכרויות וזוגיות. מקום של חיים עצמאיים. היכולת לחבר אנשים ולאפשר להם בצורה נגישה ורגישה לצאת מהמקום הוירטואלי ולחזור אליו כמובן ולפגוש אנשים. להבין שאפשר הכל וזה בידיים שלנו.