יזמים בעלי עסק חברתי, מי אתם?

הקמתם (או בהקמה של) עסק חברתי, אתם בדרך לשנות את העולם בענק! אבל רגע – איך ישמעו עליכם? ומי באמת ישמע עליכם? ומה הם יבינו מהמסר שלכם? ומה יקרה אחרי ששמעו?

 

אחד הדברים שמבדילים בין יזם חברתי ליזם עסקי? הקושי להבין איפה וכמה להבליט את הפן החברתי, האם מיד בהתחלה? האם במקום קטן באתר? האם בשם העסק? האם בסלוגן? אלו שאלות שמצריכות מחשבה מראש. אנו ממליצים לנסות שני סלוגנים או שתי שמות שונים ולשלוח ל5-6 חברים שלא מכירים את העסק ושומעים אותו לראשונה – מהם תוכלו להבין מה המסר שעובר.

"חובה אתר אינטרנט, אני חייב עמוד פייסבוק!" אבל מה זה באמת אומר? איך משתלטים על כל זה?? והכי חשוב – איך ממנפים את זה לטובת העסק שלכם? אז זה נכון, באמת שאי אפשר היום בלי נוכחות דיגיטלית, אבל רק נוכחות לא מספיקה. הרושם הראשוני נקבע כבר בשניות הראשונות שהגולש נתקל בתוכן שלכם. ובעולם שמלא במסרים ופרסומות, תכנים בלי סוף ותחרות הולכת וגדלה – חמש השניות הללו הפכו להיות אוצר של ממש.

אז מה צריך? עסק חברתי, מוטיבציה, אתר יעיל, פעילות טובה ברשת חברתית וכמובן – אסטרטגיה שיווקית איכותית עם יעדים מדידים. לפני הכל חשוב להבין שהכל נגזר מתכנית השיווק שלכם – אתר, רשת חברתית וכו. לכן קחו שעה שעתיים והשקיעו בכך מחשבה. הנה כמה כלים שיעזרו לכם.

מסמך מחקר לתכנית שיווק

מחצית ראשונה של המסמך זה תאפשר לכם להבין כמה דברים אקוטיים עליכם: מי אתם, מה העסק שלכם, מה המוצרים שלכם, אלו מוצרים הכי משתלמים לכם, מה החזון שלכם, מי יחשב הצלחה, מה יעדים וכדומה.

מחצית שנייה תבהיר לכם דברים לגבי הקהל/ים שלכם: מה כואב להם, מה התסכולים שלהם, איך המוצר/שירות שלכם פותר זאת, במה הוא שונה ממוצרים אחרים קיימים בשוק, מה הבידול שלכם (רמז: זה לא רק העובדה שאתם חברתיים), מה התהליך עבודה אתכם, איך המוצר עובד וכדומה.

מסמך כזה יאפשר לכם להבין היטב את התמונה ובהתאם לגזור ממנה את הנושאים החשובים ערוצי השיווק אליהם נתייחס בהמשך. ראו דוגמאות בסוף המאמר.

אתר

כיום קיימות מגוון פלטפורמות לבניית אתרים שמקלות על הנושא, ביניהן המוכרות ביותר כמו Wix ו- WordPress . Wix מאפשרת לכל אדם לבנות תוך שניות אתר יפה ומעוצב מבין מאות התבניות המוכנות שלהם, מקלה מאוד על עניין תחזוק ועדכון התכנים באתר למי שרוצה לעשות זאת בעצמו. WordPress היא מערכת מעט יותר מורכבת, אך גם כיום ניתן לבנות בה אתרים באופן קל ופשוט יחסית, שכן גם פה אפשר לרכוש ולהתקין תבנית מוכנה מבין עשרות אלפי התבניות הקיימות בשוק.

אבל מה שחשוב זה לא רק בניית האתר – אלא לדעת מה האתר אמור לעשות? איזה מסר הוא אמור להעביר? מה הרושם שגולשים חדשים יקבלו באותן 5 שניות של סריקה ראשונית? בעצם, האתר הינו כלי עזר להפוך גולשים – ללידים שהשאירו פרטים באתר (או שיתקשרו), כלי הוצאה לפועל של האסטרטגיה השיווקית שלכם ומיצוי היעדים שהצבתם לעסק שלכם בחצי שנה הקרובה.

סושיאל

גם פה – הנוכחות החברתית שלכם צריכה להיגזר מתוך הבנה של השוק שלכם, הקהלים, הערכים והמסרים שלכם. בהתאם תדעו לבחור איזו פלטפורמה הכי רלוונטית (פייס, לינקדין, אינסטגרם, מיוזיקלי, טוויטר ועוד). הכינו מסמך עם שאלות אפיון עליכם, העסק שלכם, המסר החברתי, הקהלים שלכם, העדפות שלהם וכו, כך תוכלו ליצור שפה משותפת ומתאימה ל"דו-שיח" הווירטואלי עם הקהל שלכם. קהל שלכם צעיר? דברו בשפה שלו, אתם פונים לשוק שבו חשובה הנראות? השקיעו בעיצוב הפוסטים ודפי הנחיתה.

כיום כולנו מוצפים במידע, פרסומות, טקסטים ותמונות כל הזמן, ולא פשוט לבלוט ברשתות חברתיות. מה שחשוב זו התמדה ומתן ערך לקהל שלכם – גולשים יתרגלו לראות תכנים מכם ויעריכו אתכם אם תתנו להם מידע בעל ערך עבורם.

כיום גם קל יחסית גם לנהל את הרשתות החברתיות כיום! יש כלים לעיצוב תמונות, עריכת סרטונים, כתיבת פוסטים וכו, מה שמאתגר יותר זה להוציא לפועל את תכנית השיווק שלכם ולעשות אופטימיזציה שוב ושוב. איך מוצאים תכנים לכתוב עליהם? איפה מוצאים תמונות? איך מכינים סרטונים בקלות? פירוט במאמר הבא שיעזוק בכלים האלו.

אז איך מתחילים להכין מסמך לתכנית שיווק?:

קחו שעה וחצי-שעתיים, הקדישו חצי למחקר והבנה עליכם והעסק שלכם ואת המחצית השנייה על הקהל שלכם.

עליכם והעסק שלכם – שאלות כגון: מה השירותים, כמה עובדים, מה החזון, מה ערכי המותג שלכם, מי המתחרים המובילים בתחום שלכם, מה הבידול שלכם, מה המוצרים שלכם (פרטו אחד אחד), איך המוצר עובד, מה נדרש מהלקוח כדי להשתמש בו, על איזה צורך הוא עונה, מה תהליך הרכישה וכו.

הקהלים שלכם – נסו לדמיין תיאור של הלקוח האולטימטיבי, למשל: גיל, מין, אזור, מעמד סוציו אקונומי, תחומי עניין וכדומה. אח"כ כתבו: מה כואב להם, מה התסכול שלהם, איך המוצר שלכם פותר את הכאב הזה, איך הם ירגישו במהלך הרכישה, איך ירגישו במהלך השימוש, מה ירגישו בסוף השימוש במוצר, האם אלו לקוחות חוזרים, האם ירצו מוצרים משלימים וכדומה.

מסמך כזה של שאלות ותשובות, עם הבנה טובה ומעמיקה של שתי העולמות – עולם העסק שלכם ועולמו של הלקוח, יאפשר לכם להבין איך יראה האתר, מה תהיה הכותרת הבולטת בדפי נחיתה, באיזה רשת חברתית תשקיעו, איך יראו הפוסטים שלכם ואיך תהיה חוויית הלקוח בעבודה איתכם.

בהצלחה!

מאמרים אחרונים
כולנו צריכים אדם אחד שיאמין בנו כדי לפרוץ גבולות

כולנו צריכים אדם אחד שיאמין בנו כדי לפרוץ גבולות

אנו חיים כעת בעת הדיגיטלית. מה שלא קורה באינטרנט לא באמת זז, מה שלא מתועד ברשת כאילו לא קרה. אנו

איך להתניע את השיווק בעסק מתחיל?

איך להתניע את השיווק בעסק מתחיל?

הקמת עסק חברתי חדש? מזל טוב! כמו כל עסק אחת מההתעסקויות היא איך להביא לקוחות ולידים חדשים. איך ליצור מודעות

"המגזר הרביעי" – Say what??

"המגזר הרביעי" – Say what??

אז כן, יש דבר כזה שנקרא המגזר הרביעי. אני ארשה לעצמי להגיד שרוב האנשים מכירים את שלושת המגזרים הראשונים. למה?

סושיאלים
עדי יצחקי

עדי יצחקי

עדי יצחקי " לעולם לא לוותר! " "סומסום" קייטרינג ופתרונות קולינריים עם ערך חברתי אחד על אחד מה החזון שלכם?

איקה צ'יפמן

איקה צ'יפמן

איקה צ'יפמן " בשביל ליצור מציאות – צריך להתחיל עם חלום" תיירות חברתית אחד על אחד איך הכל התחיל? כשהייתי

אוראל שקד

אוראל שקד

אוראל שקד " לעשות את העולם הזה טוב יותר. לעשות איזשהו שינוי בעולם. עזרה הדדית. להשפיע כל הזמן לחיוב." 'אוראל

דברו איתנו