איקה צ'יפמן

" בשביל ליצור מציאות - צריך להתחיל עם חלום"

תיירות חברתית

אחד על אחד

איך הכל התחיל?

כשהייתי ילד גדלתי בירושלים. באותה התקופה היא היתה עיר שהכל הלך עם הכל – תרבותי, דתי, הקווים היו מאוד מטושטשים.

בתור ילד דתי חמוד בירושלים, כל פסח היינו הולכים למאפייה כדי לקנות את החמץ הראשון אחרי פסח. המוכר שם היה מעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים, ומדובר על הרבה לפני העידן שזה היה מקובל. אני מאמין ששם הסיפור כנראה התחיל.

למה דווקא עסקים חברתיים?

פתאום בעסקים אתה מבין שהפער בין עשייה חברתית לבין להרוויח כסף הוא ענק ואולי הולך ביחד. זה עניין של אחריות יותר מאשר תיאוריות כלכליות. לקחת אחריות על הסביבה.

כל החיים אני מתעסק בתחום התיירות. תמיד אהבתי לטייל, רציתי לטייל ולקבל כסף ואז התחלתי להדריך. משם התגלגלתי לכיוונים שונים, כאשר לפני 8 שנים הפכתי לעצמאי. התחלתי לעבוד בפן ייעוצי ושיווקי עם עסקים חברתיים בתחום התיירות, תיירות חברתית אני מעדיף להגיד. הביזנס של התיירות נשען על עשייה חברתית ובו זמנית העשייה החברתית על הביזנס התיירותי.

נקודות שבירה

נקודת שבירה? ברור. כל מי שהולך להיות יזם יהיו לו נקודות שבירה ובטח מי שהולך לחבר עולם עסקי לחברתי – הם לא מדברים באותה השפה. בתיירות, במדינה שנמצאת במלחמה כל שנתיים, כל שנתיים יש נקודת שבירה. זה עסק נורא בעייתי. האמת שלפעמים אני מקנא באנשים שמשתעממים בעבודה, לפעמים בא לי לדפוק כרטיס, לחכות לשעה ארבע. בדרך כלל זה לא קורה, אבל לפעמים. זה עובר לי נורא מהר. זה מרגיש יותר כאתגרים מאשר נקודות שבירה.

עולם התיירות חי על תכנון קדימה. עם חלק מהלקוחות שלי יש לי הזמנות לפברואר 2018 ואף קדימה מזה. גופים חברתיים לא רגילים להגיד "בפרבואר 2019 אני צריך להיות במקום מסוים". יש המון אתגרים בסיפור הזה. אחד מדבר במושגים של תרומה ואחד מדבר במושגים של לקנות, זה הרבה עבודה של תיווך. אני מאמין בדבר הזה, מאמין שכשהחיבורים נכונים וכשאתה עושה משהו שאתה מאמין בו, אתה לא נשבר. מה שמניע את העולם החברתי זה שאדם אמור לשאול את עצמו איך אני עושה כמה שיותר טוב במהלך העבודה שלי. בעולם העסקי לעומת זאת, אדם שואל איך אני עושה כמה שיותר כסף. החשיבה היא שונה לגמרי. צריך לתווך ביניהם.

מי קהל היעד שלך?

מיהו קהל יעד שלי? אותי מעניין כל מי שמתכנן טיול עבור קבוצה, כל מי שיש לו חוויה להציע בתחום התיירות. זה יכול להיות מנהל משאבי אנוש, מנכ"ל, מנהל צוות בחברת הייטק לדוגמא, אחות ראשית בבי"ח שמתכננת יום כיף למחלקה שלה. כל מי שיש לו מיזם חברתי שמתעסק בתחום התיירות עשוי גם לעניין אותי.

באילו ערוצי שיווק אתם פועלים?

אופן שיווק: סוכנות תיירות, מפיקים, הרבה עבודה מול מנהלות משאבי אנוש ובעלי תפקיד מסוג הזה. בנוסף, היתה כתבה ב- YNET, ערוץ 2, גלובס ועוד.

איפה השאיפה להיות עוד שנה מהיום מבחינה שיווקית?

אני לא בוחן את הערוץ (פייסבוק, יוטיוב) הזה בפני עצמו. אני כיום אחד האנשים המובילים בארץ בנושא הזה של תיירות חברתית. הייתי רוצה שהתחום כולו יהיה על הרדאר של מנכל"ים של חברות גדולות במשק. 'יום כיף שיכלול מרכיב חברתי' – זהו משהו שאחת מחברות ההייטק הגדולות אומרת ופועלת על פיו. הייתי רוצה שיהיו לפחות עוד כמה שיעשו את אותו הדבר.

 

חזון

אני רוצה שהתיירות החברתית תהיה חלק מהמיינסטרים של התיירות בישראל. אם זה ברמת ההשקעות, התכנון של הטיולים, הדיווח. בכל הרמות. זה החזון שלי.