עופר פלין

" בשביל ליצור מציאות - צריך להתחיל עם חלום"

אסקו - עסקים חברתיים

אחד על אחד

ספר לנו קצת על עצמך

יזם עסקי חברתי, שותף וסמנכ"ל באסקו לפיתוח עסקים חברתיים ואדם שבחר בקריירה שיש לה משמעות.

איך הכל התחיל?

אני מגיע מרקע של יזמות עסקית, בתחום המסעדנות, חיי לילה, הפקדות וכדומה. ככל שהתפתחתי במרחב הזה, גם כשכיר וגם כעצמאי, במקביל למדתי את המסלול הרגיל באקדמיה ובאיזשהו שלב התחלתי לייעץ ולעזור לעסקים קטנים ובינוניים בכל הקשור לפיתוח עסקי ושיווק, ובשביל הלב והנשמה עבדתי עם עמותות, בתחום בריאות הנפש, נוער בסיכון, העצמת נשים. מצד אחד הייתי צריך להביא כסף הביתה עבדתי בתור יועץ, ומצד שני, בשביל הלב והנשמה או התנדבתי או עבדתי בסכומים מגוכחים כדי לסייע לעמותות.

למה דווקא עסקים חברתיים?

כשאני רציתי להיכנס למרחב של עסקים חברתיים, זה בא ממקום של יעוד, שליחות. זה התחיל בתור תסכול, למה העולם הזה מייצר את ההפרדה הזאת, הדיכוטומיה הזאת. שאם אני רוצה לעשות כסף, אז אני צריך לעבוד בעסק רגיל שהמטרה שלו זה רק למקסם רווח. ולפעמים המקסום רווח הזה בא על חשבון הלקוחות, העובדים או הסביבה. מצד שני אם אני רוצה לעשות טוב אז  אני צריך או להתנדב או לתרום או להתפשר מאוד על המשכורת.

אני החלטתי "לשבור את הכלים" ולחפש פיתרון אחר וכך בסוף שנת 2011 גיליתי את העולם של עסקים חברתיים והבנתי שזה הפיתרון שחיפשתי, שאומר איך לקחת את כל הניסיון, הידע והכלים שלי מהעולם העסקי, אבל בעזרתם להקים מיזמים שמטפלים בבעיות הכי עמוקות בחברה הישראלית ומייצרים מציאות טובה יותר. כך הכרתי את ניר גורדון, מנכ"ל אסקו ואת הצוות המדהים של העשייה של אסקו ועכשיו אני כבר בשנה השישית שאנחנו מקימים ומפתחים עסקים חברתיים יחד עם יזמים פרטיים, עמותות, עם גופים עסקיים, עם הממשלה.

נקודות שבירה

יזם זה מישהו שנתקל בכל מיני אתגרים, בדרך להגשים חלום או חזון שלו והוא מוצא איך להתמודד עם האתגרים האלה. הוא יעבור מעל החומה, מתחת לחומה, מהצד של החומה, הוא ישבור את החומה, אבל הוא יעבור אותה. ואם הוא לא עובר, אז כנראה שהוא לא יזם. היו לי המון אגתרים ויש כל הזמן אתגרים, אבל הדרייב הזה, התחושה הזו של השליחות, המשימה, הוא גורם להתמודד איתם. עשיתי המון טעויות ואני לומד מהן, אבל לרגע לא הרגשתי שאני בנקודת שבירה או לחשוב אם זו הדרך הנכונה. זה תמיד לחשב מסלול מחדש.

מי קהל היעד שלכם?

באסקו פיתחנו מודל מאוד ייחודי, שיושב על החוזקות והתשוקות שלנו ובו בעצם אנחנו עובדים כיזמים מפתחים לכל דבר. אנחנו יודעים לומר מה צריך לעשות כדי לפתח ולקדם עסק חברתי, אבל אנחנו גם מבצעים את זה בפועל ביחד עם השותפים לעשייה.

לדוגמא, בא אלינו יזם עם רעיון, ואומר אני צריך עזרה בעצם איך לפתח את הדבר הזה מרעיון לעסק חברתי. אנחנו יודעים לומר לו, בשביל לעשות את זה צריך לעשות א ב ג, אבל בוא נעשה יחד איתך את א ב ג או אפילו בוא נעשה עבורך. אתה תתמקד במה שאתה טוב בו ואנחנו נשלים אותך במה שאנחנו חזקים.

באילו ערוצי שיווק אתם פועלים?

עבודת השיווק שלנו מאוד מוקפדת ומקוצועית ומותאמת לקהלי היעד שלנו. לכל ערוץ שיווק אנחנו יודעים להתאים את התוכן. כלומר, העבודה שלנו אונליין בפייסבוק בקידום בגוגל מותאמת יותר כדי לבנות את המותג ולחזק אותו, להציג לאנשים מה אנחנו עושים, איך אנחנו עושים את זה, ולא מתוך כוונה לייצר מכירות. מצד שני, אם אני רוצה לעבוד עם עמותות למשל, אז אני אהיה בכנסים הנכונים, בפאנלים הנכונים ואני גם בעיקר אפנה בצורה ישירה.

אנחנו מפעילים בלוג, שנותן המון ערך ותוכן לקוראים שלנו. ערוץ שכל הזמן שומר אותנו רלוונטיים וחדשניים. הרבה מפה לאוזן. לוקח שנים להגיע לזה וצריך לטפח את זה. לקוחות מרוצים מביאים עוד לקוחות מרוצים ועל זה היום אנחנו מאוד מתבססים. בעיקר גם פרואקטיביות שלנו, אנחנו מחפשים את היזמים, אם זה בקבוצות, דרך ארגונים שאנחנו עובדים איתם, אנחנו יודעים איזה מודל של יזם של ארגון אנחנו רוצים לעבוד איתנו ואנחנו מייצרים את הקשרים האלו.

איפה אתם שואפים להיות בעוד שנה מהיום מבחינה שיווקית?

חזון

שיהיה שוק עסקים חברתיים משגשג ומצליח בישראל, וכשאנשים יקומו בבוקר וירצו לרכוש לעצמם מוצרים או שירותים, הם ישאלו את עצמם שתי שאלות: איפה אני יכול למצוא את זה אצל עסק חברתי? איך אני יכול להיות חלק משינוי חברתי? אני יכול להחליט לקנות או לעבוד או להקים גוף שגם מייצר הכנסה וגם מייצר שינוי חברתי או סביבתי עמוק, ואני בוחר להיות חלק מהדרך הזו. ולאו דווקא ללכת למותג המקומי או לרשת סופרמרקטים המוכרת ורק לקנות את המוצר שאני צריך, אלא באמת להיות חלק משינוי. כדי שהחזון הזה יתממש, צריך להקים כמה שיותר עסקים חברתיים מצליחים לטווח ארוך.