אוראל שקד

" לעשות את העולם הזה טוב יותר. לעשות איזשהו שינוי בעולם. עזרה הדדית. להשפיע כל הזמן לחיוב."

'אוראל שקד - לעשות עסקים מהלב'.

יועצת עסקית-חברתית

אחד על אחד

את אוראל שקד, 29, יועצת עסקית-חברתית, בעלת 'משלבים' ו'לביאה', יו"ר הפורום ליזמיות ובעלות העסקים בירושלים מטעם להב (לשכת ארגוני העצמאיים בישראל) לא רק ראיינתי, אלא לקחתי ממנה לא מעט טיפים לעסק העצמאי שלי. כי זה מה שאוראל עושה. הכי טוב שאפשר.

ספרי לנו קצת על עצמך

אוראל שקד, ירושלמית חדשה. עברתי מתוך אהבה מאוד גדולה לעיר. את הקריירה שלי התחלתי בגיל 23, אחרי שאבא שלי נפטר בפתאומיות והשאיר אחריו חברה לזיווד אלקטרוני. במהלך השבעה הבנתי שאו שהחברה והמשפחה שלי פושטות את הרגל או שאני לוקחת את החברה על עצמי ומצליחה איתה. הייתי לפני כן מלצרית, לא היה לי מושג על ניהול. הייתי אחרי שנה בבצלאל, הייתי אמנית, גרתי בשוק הפשפשים. הכי לא קשור אליי שרטוטים, מכונות, לעבוד עם ספקים, לנהל עובדים. אבל הבנתי שאני חייבת לעשות את זה, ויום אחרי השבעה כבר הייתי בעבודה. התחלתי לנהל אותו והצלחתי. אחרי שנתיים וחצי-שלוש, הבנו במשפחה שאנחנו צריכים למכור את העסק הזה ולהמשיך הלאה מבחינה רגשית.

מה מהות העסק?

לעסק שלי קוראים 'אוראל שקד – לעשות עסקים מהלב'. אני נותנת בעצם ייעוץ עסקי לעסקים שיש להם השפעה חיובית על הלקוחות שלהם ועל הקהילה. כלומר, זה לא חייב להיות מדובר בעסקים חברתיים שמעסיקים אוכלוסיות מיוחדות, אבל כן יש להם איזשהו רצון להשפעה חיובית על הקהילה. לדוגמא, מישהי מתחום הריקוד והפיטנס שהעניין שלה זה העצמה נשית דרך ריקוד ושחרור והרגשה יותר טובה של נשים. לייעוץ העסקי הספציפי הזה קוראים 'לביאה', כאשר הוא מתמקד באיך לקדם בעלות עסקים שהעסק שלהן משפיע לטובה על הקהילה, וגם איך באמת לקדם נשים, לקדם את העסק שלהן, את האיזון בין הבית לעסק. עסק נוסף נקרא 'משלבים', כאשר הוא בא לעשות שלושה דברים: פיתוח מודלים כלכליים לעמותות. במילים אחרות, פיתוח הכנסות עצמאיות לארגונים חברתיים, על מנת שלא ישענו רק על פילנטרופיה. הדבר השני זה בעצם לעשות מיזמים חברתיים לחברות. כלומר, לתת למגזר העסקי את המודל החברתי ולגרום לעסקים וחברות לעשות דברים חברתיים ולהשפיע לטובה קודם כל הלקוחות ואח"כ על הקהילה. הדבר השלישי זה לקחת מיזמים שיש להם כבר את שתי שורות הרווח, מיזמים עסקיים עם שורת הרווח הכלכלית והחברתית, ולתת להם ייעוץ וליווי כדי להזניק אותם קדימה ולמעלה.

איך הכל התחיל?

כאשר סיימתי את העבודה שלי בעסק המשפחתי, הייתי שנה ג' בשנקר, למדתי 4 ימים בשבוע. הייתי צריכה עבודה חדשה והבנתי לא רק שאני לא יכולה לעשות תפקיד שהוא צר, שמתעסק רק בדבר אחר, אחרי שהיה לי תפקיד כל כך רחב והתעסקתי פשוט בהכל. הבנתי שאני חייבת שיהיה ערך מוסף לעבודה שלי. היה משהו מאוד ערכי במה שעשיתי. זה היה מאוד משמעותי עבורי להמשיך את הדרך של אבא שלי, עזרתי למשפחה שלי. הבנתי שאני לא יכולה לעבוד נטו בשביל כסף. אני חייבת איזשהו ערך שהוא יותר גדול ממני, מהעבודה שלי. כך בעצם הגעתי לארגון חברתי בשם 'זה זה', כאשר מעט לפני זה, הוא הקים מפעל שמעסיק אסירות משוחררות ומעניק להן שיקום תעסוקתי. לאחר חודש, הציעו לי כבר לנהל אותו. עשיתי את זה במשך שנתיים ובאמת הרגשתי שזהו, הגעתי למקום שלי. הנה, זה מה שרציתי – רציתי גם לעשות עסקים, רציתי גם לעשות טוב לעולם. הבנתי עם עצמי שזה מה שנכון, שזאת האמת מבחינתי.

למה דווקא ייעוץ עסקי?

כאשר ניהלתי עסק, הרגשתי שהעזרה שלי מוגבלת. כלומר, נתתי את כל כולי לעסק אחד. הבנתי שהמטרה שלי בחיים, היעוד שלי זה לעזור לכמה שיותר אנשים לעזור לכמה שיותר אנשים. זה מה שהוביל אותי לעזור לעמותות ולעסקים חברתיים, שעוזרים לאנשים ואני יכולה לעזור להם לעזור ליותר.

"אני מאמין"

לעשות את העולם הזה טוב יותר. לעשות איזשהו שינוי בעולם. עזרה הדדית. להשפיע כל הזמן לחיוב.

נקודות שבירה

ברור שכן, לכולנו יש. כלומר, לא זנחתי רעיון, אבל היו רגעים שאמרתי לעצמי 'אוראל, את צריכה להתמקד כרגע במשהו אחר, וזה תמיד יהיה לך, כל הדברים מוכנים ובזמן הנכון את תוציאי את זה לפועל'. אני לא חשבתי לוותר אף פעם. לא היתה לי נקודה כזו, בגלל שאני באמת רואה את הדברים בצורה כל כך רחבה ומבינה שלשם אני חייבת ללכת. אין לי אפשרות אחרת. זאת אני. זה מה שחשוב לי.

מי קהל היעד שלך?

עסקים שיש להם או שרוצים ליצור השפעה חיובית על הלקוחות שלהם ועל הקהילה, עמותות שמעוניינות לשלב בתוכן מודל כלכלי, מיזמים עסקיים-חברתיים שרוצים או צריכים ייעוץ וליווי, על מנת לקבל את הכלים הנכונים כדי להזניק עצמם מעלה מכל הבחינות.

באילו ערוצי שיווק את פועלת?

עמוד פייסבוק, בלוג, אתר, דפי נחיתה, רשימות תפוצה. יש לי גם קבוצה בפייסבוק לנשים, שנקראת 'זרעי קיץ – הצלחה עסקית בקיץ ובחגים'.

איפה את שואפת להיות בעוד שנה מהיום מבחינה שיווקית?

איפה שאני נמצאת היום, רק יותר בגדול. אני רוצה להרגיש שהשינוי באמת מתחולל.

חזון

לעזור לכמה שיותר אנשים לעזור לכמה שיותר אנשים.