"המגזר הרביעי" – Say what??

אז כן, יש דבר כזה שנקרא המגזר הרביעי. אני ארשה לעצמי להגיד שרוב האנשים מכירים את שלושת המגזרים הראשונים. למה? כי עד שלא הגעתי לעבוד בעסק חברתי, גם אני, לא ידעתי מה זה המגזר הרביעי.

 

את המגזר הראשון כולנו מכירים – המגזר הציבורי. אולי לא בשם, אבל מדובר באותו המגזר שמנהל את המדינה שלנו. כל המיסים שאנחנו משלמים? נשמע מוכר? אז זה זה. המגזר השני הוא הפרטי. כל החברות שלהן מטרה אחת – רווח כלכלי. תחת המגזר השלישי נכנסים כל הארגונים ללא כוונת רווח והעמותות השונות.

במקום הרביעי והאחרון, "אחרון חביב" כמו שאומרים, למרות שלדעתי האישית, הוא לגמרי במקום הראשון – עסקים חברתיים.

מה זה בעצם עסק חברתי?

עסק חברתי הוא עסק לכל דבר, ובדומה למגזר השני, גם הוא מכוון לרווחים. השוני בין השניים הוא דרך הפעולה. עסק חברתי מקדם עשייה חברתית, ומה שמאפיין אותו זה הרצון לעשות טוב לעולם, בדרך כזו או אחרת.

אני אשתף אתכם איפה זה פוגש אותי. לי יש מאניה דיפרסיה, ומאז "שזכיתי" בתווית חולת נפש, נתקלתי בלא מעט קשיים בכל הקשור לעולם התעסוקה. מאניה דיפרסיה היא בעצם הפרעת מצב רוח. מה המשמעות? שהחיים שלי קצת דומים לנסיעה ברכבת הרים.

איבדתי לא מעט מקומות עבודה בגלל דיכאונות שתקפו אותי בהפתעה גמורה באמצע החיים. חלק אינטגרלי מהמחלה. כל מה שהשגתי עד לאותה נקודה – פשוט מתרסק. כך פעם אחר פעם אחר פעם. רכבת הרים כבר אמרתי?

בסופו של דבר הגעתי להבנה כי משרה מלאה זה כבר לא בשבילי, ושאני חייבת למצוא את הדרך הנכונה לי. אחרי 4 שנים בקירוב של חוסר יציבות נוראי, שמחה לשתף אתכם שהגעתי למנוחה ולנחלה. כיום אני עורכת התוכן של בלה דיגיטל – שיווק דיגיטלי עם ערך חברתי.

אז התחום הוא שיווק דיגיטלי, סוכנות דיגיטל לכל דבר – עסק עם מטרות רווחיות מצד אחד. מצד שני, הערך החברתי של בלה דיגיטל הוא להעסיק אנשים עם מוגבלות. בתור אדם עם מוגבלות, מוגבלות שלא נראית לעין, שבנוסף, פעילה חברתית בכל עולם המוגבלויות – פיזיות ונפשיות כאחד, חשוב לי, דווקא במאמר זה, להעצים את עניין החשיבות של העסקת אנשים עם מוגבלויות.

הסיבה לכך היא אחת: רמת המודעות, כמה שגדלה בשנים האחרונות, לא גבוהה מספיק. רבים האנשים עם מוגבלויות כאלה או אחרות שבאמת מחפשים מעסיקים שייתנו להם צ'אנס אמיתי שהם כל כך צמאים אליו. כאן בדיוק נכנס "המגזר הרביעי".

העסקים החברתיים הם אלו שיכולים להעניק את ההזדמנויות הללו, ורבות נוספות. במקרה שלי, זה בלה דיגיטל. העניין הוא שקיימים כל כך הרבה כשלים חברתיים ואוכולוסיות רבות הסובלות מכך. קיים סוג של פחד מצד בעלי עסקים רבים, שאם העסק יקדם איזושהי אג'נדה חברתית, הוא לא יהיה רווחי. ראייה שגויה.

אז אם הגעתם עד לכאן – איך אתם הולכים לשנות את העולם?

מאמרים אחרונים
כולנו צריכים אדם אחד שיאמין בנו כדי לפרוץ גבולות

כולנו צריכים אדם אחד שיאמין בנו כדי לפרוץ גבולות

אנו חיים כעת בעת הדיגיטלית. מה שלא קורה באינטרנט לא באמת זז, מה שלא מתועד ברשת כאילו לא קרה. אנו

איך להתניע את השיווק בעסק מתחיל?

איך להתניע את השיווק בעסק מתחיל?

הקמת עסק חברתי חדש? מזל טוב! כמו כל עסק אחת מההתעסקויות היא איך להביא לקוחות ולידים חדשים. איך ליצור מודעות

"המגזר הרביעי" – Say what??

"המגזר הרביעי" – Say what??

אז כן, יש דבר כזה שנקרא המגזר הרביעי. אני ארשה לעצמי להגיד שרוב האנשים מכירים את שלושת המגזרים הראשונים. למה?

סושיאלים
עדי יצחקי

עדי יצחקי

עדי יצחקי " לעולם לא לוותר! " "סומסום" קייטרינג ופתרונות קולינריים עם ערך חברתי אחד על אחד מה החזון שלכם?

איקה צ'יפמן

איקה צ'יפמן

איקה צ'יפמן " בשביל ליצור מציאות – צריך להתחיל עם חלום" תיירות חברתית אחד על אחד איך הכל התחיל? כשהייתי

אוראל שקד

אוראל שקד

אוראל שקד " לעשות את העולם הזה טוב יותר. לעשות איזשהו שינוי בעולם. עזרה הדדית. להשפיע כל הזמן לחיוב." 'אוראל

דברו איתנו